Що буде, якщо не стати на військовий облік?

Із запровадженням воєнного стану та загальної мобілізації питання своєчасної постановки на військовий облік набуло ще більшої актуальності для громадян України. Перебування на військовому обліку є обов’язковим для усіх призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а невиконання цього обов’язку може потягнути за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. Команда Lawgic роз’яснює, хто зобов’язаний стати на облік, як […]
Із запровадженням воєнного стану та загальної мобілізації питання своєчасної постановки на військовий облік набуло ще більшої актуальності для громадян України. Перебування на військовому обліку є обов’язковим для усіх призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а невиконання цього обов’язку може потягнути за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. Команда Lawgic роз’яснює, хто зобов’язаний стати на облік, як це зробити правильно та які ризики чекають порушників.
Хто зобов’язаний стати на військовий облік
Відповідно до чинного законодавства, обов’язок стати на військовий облік мають усі чоловіки-громадяни України віком від 18 до 60 років, які не визнані непридатними до військової служби. Військовому обліку підлягають також окремі категорії жінок.
На облік повинні стати:
• Громадяни України, які досягли 17-річного віку (як правило, первинний облік відбувається до 25 років; після цього особи переходять до категорії військовозобов’язаних або резервістів).
• Особи, які отримали українське громадянство.
• Громадяни, які звільнилися з місць позбавлення волі.
• Особи, які змінили місце проживання і були зняті з попереднього обліку.
• Громадяни, звільнені зі служби у Збройних Силах України.
• Жінки певних спеціальностей (медики, фармацевти, комунікаційні спеціалісти тощо).
Як стати на військовий облік
Процедура взяття на облік передбачає особистий візит до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Дистанційно через електронні сервіси чи поштою це зробити неможливо.
Основні етапи постановки на облік:
1. Підготовка документів:
– Паспорт громадянина України, ІПН;
– Витяг про місце проживання;
– Фотографія 3×4;
– Документи про освіту;
– За наявності — закордонний паспорт, водійське посвідчення, свідоцтва про шлюб чи дітей.
2. Реєстрація в електронній черзі:
Попередньо необхідно записатися через сайт Міністерства оборони. З’явитися потрібно до ТЦК за місцем реєстрації. У разі первинної постановки юнаків це часто відбувається централізовано через навчальні заклади.
3. Медичний огляд:
Проводиться обов’язковий медогляд для визначення придатності до військової служби.
4. Оформлення військово-облікового документа:
Після проходження всіх процедур особі видається військово-обліковий документ із вклеєною фотографією та індивідуальним номером.
Які наслідки, якщо не стати на військовий облік
1. Адміністративна відповідальність:
Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає штраф за порушення правил військового обліку. На період воєнного стану сума штрафу складає від 17 000 до 25 500 грн.
2. Кримінальна відповідальність:
У разі ухилення від обліку після офіційного попередження керівництва ТЦК та СП, особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності за ст. 337 Кримінального кодексу України. Покарання: штраф від 5 100 до 8 500 грн або виправні роботи на строк до одного року.
3. Проблеми з виїздом за кордон:
При перетині державного кордону прикордонна служба перевіряє факт перебування на військовому обліку. За відсутності відповідних документів навіть за наявності права на виїзд виїзд може бути обмежено.
4. Затримання та доставлення до ТЦК:
Роти оповіщення та працівники ТЦК мають право перевіряти документи у публічних місцях. Відсутність військово-облікового документа є підставою для затримання та доставки особи до найближчого ТЦК та СП.
Як уникнути проблем
Щоб уникнути штрафів та інших негативних наслідків, варто виконувати свої обов’язки своєчасно або звернутися по правову допомогу. Юристи Lawgic допоможуть:
• проаналізувати вашу ситуацію;
• перевірити наявність підстав для звільнення або відстрочки;
• підготувати документи для ТЦК;
• супроводити ваші дії та захистити права у разі спорів.
Висновок
Військовий облік — це не формальність, а обов’язок, за невиконання якого передбачено конкретну відповідальність. Якщо ви не впевнені у своїх правах чи обов’язках — зверніться до Lawgic. Ми підготуємо юридично правильний алгоритм дій, допоможемо уникнути помилок і мінімізуємо ризики навіть у найскладніших випадках.